Ciepły montaż okien – co to właściwie jest?

Nie wystarczy, że wybierzemy dobrej jakości, energooszczędne okna PCV. Aby spełniały one swoją rolę potrzebny jest jeszcze odpowiednio przeprowadzony montaż, dzięki któremu unikniemy powstawania mostków termicznych. Czym jest ciepły montaż okien i kiedy można go przeprowadzić?

Dlaczego warto zainwestować w ciepły montaż?

Energooszczędny dom to doskonała, długoterminowa inwestycja. Dbając o odpowiedni dobór okien oraz stosując prawidłowy, ciepły montaż zlikwidujemy tzw. mostki termiczne, czyli miejsca cechujące się słabą termoizolacją, które powstają zwykle na styku spoin izolacyjnych oraz różnych elementów budowlanych. To pozwoli nam oszczędzić na kosztach zużycia energii, ze względu na doskonałą szczelność okien. Bardzo ważnym aspektem jest także ochrona przed wilgocią, pleśnią oraz zagrzybieniem na skutek skraplania się pary wodnej w przypadku nieodpowiednio zabezpieczonej środkowej warstwy uszczelnienia. To daje gwarancję odpowiedniego mikroklimatu, bezpiecznego dla całej rodziny.

Ciepły montaż okien – trzy warstwy uszczelnienia

Ciepły montaż okien nazywany jest również montażem trzywarstwowym, ze względu na ilość zastosowanych uszczelnień. Warstwa wewnętrzna ma za zadanie stworzyć płaszcz ochronny, który uniemożliwi przenikanie wilgoci z pomieszczenia. W tym celu stosuje się nieprzepuszczające powietrza oraz pary wodnej materiały, takie jak taśmy, folie uszczelniające czy elastyczny kit silikonowy.

Środkowa warstwa uszczelnienia ma za zadanie zadbać o izolację termiczną oraz akustyczną, dlatego używa się do tego pianek izolacyjnych lub innych materiałów, takich jak wełna mineralna. Uszczelnienie zewnętrzne służy ochronie przed wilgocią, by ta nie przenikała do wewnątrz, a jednocześnie ma za zadanie odprowadzać wilgoć z wnętrza budynku. Używa się do tego taśm rozprężnych, warstwowych lub materiałów wodoszczelnych, przepuszczających parę wodną.

Wyjątki – kiedy ciepły montaż jest niemożliwy?

Niestety, nie zawsze jest możliwość przeprowadzenia ciepłego montażu okien. Bez problemu można go przeprowadzić we wszystkich budynkach pasywnych oraz tych nowo powstających, a także w większości domów wybudowanych w ostatnich latach. Wyjątkiem są jednak stare budowle, które posiadają jednolite, nieocieplone ściany – w takim wypadku zastosowanie ciepłego montażu nie jest możliwe.

Warto pamiętać o tym, że przeprowadzenie ciepłego montażu wymaga doświadczonej ekipy monterów, odpowiedniej wiedzy i dostępu do profesjonalnych narzędzi. Na tym nie warto oszczędzać, ponieważ ewentualne błędy na tym etapie mogą dokuczać nam przez wiele lat. Najlepszym rozwiązaniem jest zlecenie ciepłego montażu przy zakupie okien u producenta. Wówczas możemy mieć pewność, że praca zostanie wykonana zgodnie ze sztuką.