Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne?

Okulary przeciwsłoneczne są latem przedmiotem pierwszej potrzeby. Niestety, brak ochrony oczu wiąże się z narażaniem ich na mocno szkodliwe oddziaływanie promieni UVB oraz UVA. W jaki sposób należy dobrać okulary, aby nie były tylko atrakcyjnym dodatkiem do garderoby, lecz również dobrze zabezpieczały nasz wzrok?

Okulary tylko z odpowiednim filtrem!

Decydując się na zakup okularów, powinniśmy się upewnić, czy wybrany model posiada odpowiedni filtr. Promieniowanie ultrafioletowe jest emitowane przez Słońce w trzech zakresach, jakie różnią się między sobą długością fal: UVC, UVB oraz UVA. Na Ziemi spotykamy się głównie z promieniami UVA oraz UVB – to właśnie one są zagrożenie dla naszych oczu. Okulary oznaczone filtrem UV 400 są w stanie ochronić ludzki wzrok przed falami, jakich długość wynosi 400 nanometrów (obejmuje to wszystkie zakresy promieniowania, z jakim możemy mieć do czynienia). Jedynie taki filtr chroni nasze oczy w 100%.

Jakie znaczenie ma kolor soczewek?

Kolor soczewek ma ogromne znaczenie dla sposobu, w jaki będziemy odbierać obraz. Zazwyczaj, przy wysoce intensywnym nasłonecznieniu, stawiamy na szkła o ciemnych kolorach, a w niepogodę – na szkła jasne. Szare soczewki są najbardziej neutralne, pozwalają na dobre rozróżnienie kolorów. Stanowią pierwszy wybór w przypadku kierowców. Szkła brązowe pochłaniają niebieskie światło, przez co znacząco wpływają na poprawę głębi i ostrości widzenia oraz postrzeganego kontrastu. Są idealną opcją dla osób o oczach wrażliwych. Soczewki żółte, pomarańczowe bądź złote sprawdzają się najlepiej w złych warunkach atmosferycznych (np. podczas deszczu) – znacząco rozjaśniają obraz oraz zwiększają kontrast. Różowe bądź czerwone szkła to najlepsza opcja przy delikatnym świetle poranka lub podczas zmierzchu.

Gdzie kupić okulary przeciwsłoneczne?

Okulary przeciwsłoneczne powinny pochodzić wyłącznie z pewnego źródła. Należy unikać dokonywania ich zakupu w miejscach jak targi, markety czy sklepy z pamiątkami. Choć sprzedawane tam akcesoria są niewielkiej ceny, tak nie zapewniają właściwej ochrony naszym oczom. Niestety, mogą nawet pogorszyć ich stan. Warto mieć na względzie to, iż źrenice oczu osłoniętych okularami o niewłaściwym filtrze, zamiast się zwężać, będą się rozszerzać – w efekcie czego do wnętrza oka dostanie się jeszcze więcej szkodliwego promieniowania. Okulary przeciwsłoneczne najlepiej zakupić w profesjonalnym salonie optycznym, jak chociażby w sklepie online – Optiland.

Dlaczego warto rozważyć zakup okularów przeciwsłonecznych z polaryzacją?

Filtr polaryzacyjny w soczewkach okularów ma za zadanie blokować światło, jakie odbija się od jasnych powierzchni, jak śnieg, piasek czy woda. Zapewnia to lepszy komfort widzenia. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją poprawiają również kontrast postrzeganego obrazu  – kolory stają się żywsze i bardziej wyraziste. Filtr ten jest opcją obowiązkową w przypadku kierowców oraz osób uprawiających sport, jak żeglarstwo, kolarstwo czy też dla amatorów górskich wycieczek.