Makulatura – dla jednych bezużyteczny odpadek, dla innych cenny surowiec. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, ile papieru marnuje się każdego dnia, a co gorsza, ile drzew musi zostać wyciętych, aby zaspokoić naszą niekończącą się potrzebę tego materiału? Może nadszedł czas, aby przyjrzeć się bliżej temu, co robimy z naszymi starymi gazetami, broszurami i dokumentami?
Czym jest makulatura?
Makulatura to nic innego jak stare papiery, które nie są już potrzebne. Mogą to być gazety, czasopisma, stare książki, dokumenty, opakowania, a nawet rysunki naszych dzieci. Te wszystkie rzeczy, które często lądują w koszu, mogą zostać ponownie wykorzystane, przyczyniając się do ochrony naszej planety.
Drugi obieg papieru
Zastanawiałeś się kiedyś, co dzieje się z papierem, który wyrzucasz do kosza? Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że makulatura jest cennym surowcem, który można przetworzyć i wykorzystać ponownie. Proces ten nazywamy recyklingiem papieru.
Recykling papieru polega na zebraniu i przetworzeniu makulatury w celu wytworzenia nowego papieru. Proces ten jest znacznie mniej szkodliwy dla środowiska niż produkcja papieru z drewna. W przeciwnym razie, potrzebne byłyby tony drewna i miliony litrów wody, nie mówiąc już o energii potrzebnej do przetworzenia drewna na papier.
Zalety recyklingu makulatury
Recykling makulatury przynosi wiele korzyści. Po pierwsze, oszczędza nasze lasy. Każda tona przetworzonego papieru oznacza około 17 mniej wyciętych drzew. Po drugie, oszczędza energię. Produkcja papieru z makulatury zużywa do 70% mniej energii niż produkcja z drewna. Po trzecie, oszczędza wodę. Przy produkcji papieru z makulatury zużywa się o 50% mniej wody.
Co możemy zrobić?
Każdy z nas może przyczynić się do ochrony środowiska, segregując odpady i oddzielając makulaturę. Wiele jest miejsc, gdzie można oddać makulaturę do recyklingu. Często szkoły czy przedszkola organizują zbiórki makulatury. To nie tylko pomaga środowisku, ale też uczy dzieci odpowiedzialności za naszą planetę.
Zanim więc wyrzucisz kolejną gazetę czy pudełko po butach, pomyśl o tym, ile dobra możesz zrobić, oddzielając makulaturę. Pamiętaj, że to, co dla ciebie jest śmieciem, dla naszej planety może być drugim życiem.
Poczytaj również o makulatura właśnie tutaj.