Leczenie komórkami macierzystymi – w jakich chorobach jest stosowane?

Terapia komórkami macierzystymi jest nowoczesną metodą leczenia wielu chorób. Ich największym źródłem jest krew pępowinowa.

Zastosowanie komórek macierzystych

Komórki macierzyste znajdujące się w krwi pępowinowej mają zdolność do namnażania się i przekształcania w inne tkanki organizmu: kostną, nerwową, mięśniową, a nawet w krew. Dzięki temu można zastąpić nimi te komórki w ciele człowieka, które w jakiegoś powodu uległy zniszczeniu lub uszkodzeniu. Pobieranie i przechowywanie krwi pępowinowej daje więc nowe możliwości terapii. Leczenie komórkami macierzystymi stosuje się między innymi w:

  • ostrej białaczce,
  • przewlekłej białaczce szpikowej, limfatycznej i młodzieńczej,
  • ziarnicy złośliwej,
  • niedokrwistościach,
  • chorobach fagocytów,
  • chorobach związanych z brakiem enzymów,
  • dziedzicznych anomaliach czerwonych krwinek,
  • wrodzonych zaburzeniach układu odpornościowego,
  • niektórych nowotworach złośliwych.

Przez cały czas trwają liczne badania naukowe oraz terapie eksperymentalne, dlatego lista schorzeń, które mogą być leczone przy pomocy komórek macierzystych, stale się powiększa. Uważa się, że mają one potencjał, który można wykorzystać w terapii cukrzycy, choroby Alzheimera, choroby Parkinsona, urazach rdzenia kręgowego oraz w chorobach serca. Pobranie i przechowywanie krwi pępowinowej daje nowe możliwości leczenia. Z terapii może skorzystać dziecko, jego rodzeństwo i rodzice. Istnieją także publiczne banki komórek macierzystych, które dysponują komórkami przeznaczonymi dla osób niespokrewnionych.

Ile kosztuje i jak wygląda pobranie krwi pępowinowej?

Chęć pobrania krwi pępowinowej należy zgłosić jeszcze przed porodem. Cena pobrania komórek macierzystych to 2500–4600 zł. Raz w miesiącu uiszcza się również opłatę za ich przechowywanie w wybranym banku.

Pobranie krwi pępowinowej jest zabiegiem prostym, nieinwazyjnym, całkowicie bezpiecznym dla noworodka oraz jego mamy. Przeprowadza się go tuż po odcięciu pępowiny z tej części, która nie jest już połączona z noworodkiem. Odpowiednio przeszkolona położna umieszcza igłę w naczyniu pępowinowym, a znajdująca się w nim krew przez kilka minut spływa do specjalnego worka. Jest on następnie zabezpieczony i przekazany do banku komórek macierzystych. Komórki uzyskane z krwi pępowinowej mogą być przechowywane w ciekłym azocie nawet przez 50 lat. Niska temperatura nie wpływa na ich funkcje lecznicze.