Bieganie – o jakiej porze dnia zdecydować się na trening?

Od lat eksperci spierają się, która pora – rano czy wieczorem – jest lepsza na bieganie. Większość osób twierdzi, że lepiej jest uprawiać jogging zaraz po przebudzeniu. To jednak nie oznacza, że treningi wieczorne nie generują żadnych korzyści. W poniższych wpisie dowiecie się o najważniejszych zaletach obu tych opcji.

Dlaczego warto biegać rano?

Nie brakuje osób, które twierdzą, że lepiej jest biegać o poranku. Ten wariant ma rozmaite zalety. Między innymi organizm szybciej wybudza się ze stanu spoczynku. Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że osoby trenujące rano mają odpowiednio dotlenione mięśnie, a także mózg – jeśli oczywiście trening odbywa się na świeżym powietrzu. Poza tym wszystkie ścięgna oraz mięśnie są właściwie rozciągnięte. Tkanki są zaś odpowiednio ukrwione, co przekłada się na to, że mamy odpowiednią dawkę energii. Dzięki temu wykonywanie rozmaitych czynności domowych, szkolnych czy w pracy nie stanowi dla nas tak naprawdę żadnego problemu. Oczywiście, bardzo ważne jest jednak to, aby nie przesadzać z intensywnością.

„Poza tym bieganie rano jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem dla osób, które uprawiają jogging po to, aby zgubić zbędne kilogramy. Wszystko dlatego, że o tej porze można podkręcić metabolizm tak naprawdę na cały dzień” – nadmienia Wojciech Izbicki z ekipy www.nessi-sport.com. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że lepiej pracuje układ trawienny. Nic więc dziwnego, że osoby, które regularnie biegają rano systematycznie gubią zbędne kilogramy i niechcianą tkankę tłuszczową.

Należy zaznaczyć, że bieganie o poranku jest też najbardziej naturalne dla organizmu oraz zmniejsza ryzyko rozmaitych problemów żołądkowych, które mogą wyniknąć w czasie pokonywania kolejnych metrów z pełnym żołądkiem…

Bieganie wieczorem – jakie są najważniejsze zalety?

Oczywiście, to nie oznacza, że można biegać wyłącznie o poranku, chociaż w pewnych kwestiach jest to najlepsze rozwiązanie. Są jednak osoby, które na przykład lubią sobie pospać przed pójściem do pracy albo po prostu nie mają możliwości, aby po wstaniu z łóżka od razu uprawiać jogging. Wieczorne bieganie też przynosi rozmaite korzyści. Trzeba jednak zwrócić uwagę na fakt, aby nie pokonywać kolejnych metrów z pełnym żołądkiem, ponieważ trening będzie mało efektywny – poza tym mogą wystąpić rozmaite problemy związane z żołądkiem.

Bieganie wieczorem między innymi redukuje poziom stresu związanego z pracą, problemami domowymi czy szkolnymi itp. To świetna alternatywa, aby rozładować całe nagromadzone napięcie. Nie można nie wspomnieć, że jest to też bardzo dobra propozycja dla osób, które mają kłopoty ze snem.