O czym pamiętać, prowadząc salon fryzjerski?

Wydawałoby się, że ta branża nie ma już żadnych tajemnic. Salonów na rynku jest wiele, ale czy każdy funkcjonuje tak, jak powinien? Zdecydowanie nie. Poznaj 3 najważniejsze zasady, którymi należy się kierować, prowadząc własny salon fryzjerski!

Klient jest najważniejszy

Niby w każdym biznesie “klient nasz pan”, ale jednak w tej branży to powiedzenie wybrzmiewa wyjątkowo silnie. W końcu od zadowolenia klienta zależy Twoje być albo nie być. Nie znaczy to, że masz mu we wszystkim ustępować, ale na pewno powinieneś go słuchać. I to nie tylko wtedy, kiedy mówi o fryzurze, jaka go interesuje. Informacje, które zdradza Ci podczas wizyt, mogą zaprocentować w przyszłości – klientka poczuje się jak w odwiedzinach u dobrych znajomych, jeśli na kolejnej wizycie zapytasz, jak się udała impreza, na którą ostatnio ją czesałeś. Warto też wiedzieć jaką kawę pije albo jaki wykonuje zawód. To wszystko pomaga w budowaniu przyjaznej atmosfery, która będzie przyciągać do Twojego salonu i zmieniać nowych klientów w stałych bywalców. Bo przecież nie tylko o idealne strzyżenie tu chodzi, ale też o relaks i pewien urodowy rytuał.

Zorganizuj się albo przepadnij

Klient stoi w drzwiach, a Ty robisz wielkie oczy, bo zapomniałeś o jego wizycie. Albo co gorsza, zapisałeś na tę samą godzinę kogoś innego, kto siedzi już na fotelu. No i w dodatku zabrakło farby, którą miałeś wykonać koloryzację… Dobra organizacja pracy w salonie fryzjerskim jest szalenie istotna. Trudno o nią, kiedy masz mnóstwo klientów, kilku pracowników i pokreślony zeszyt. W dzisiejszych czasach naprawdę warto swoją pracę nieco unowocześnić. System do zarządzania salonem – na przykład Versum – pomoże Ci monitorować stany magazynowe, układać grafiki, prowadzić statystyki sprzedaży. Terminarz do zapisywania klientów w Versum uchroni Cię przed opisanymi wyżej wpadkami, da Ci możliwość wprowadzenia rezerwacji online czy wysyłania automatycznych przypomnień do klientów, które mogą zredukować liczbę zapomnianych wizyt nawet o 70%. Brzmi nieźle, prawda?

Nie lubisz nowości? Zmień zawód…

Fryzjer, który nie lubi się uczyć, szybko wypadnie z obiegu. Ta branża ciągle się zmienia! Nowe trendy, nowe kosmetyki dostępne na rynku, a także nowe sposoby promocji salonu – od tego nie uciekniesz. Bierz udział w szkoleniach, targach, czytaj branżowe nowinki i – uwaga – bądź na bieżąco z tym, co robi konkurencja (po to, żeby wiedzieć, co w trawie piszczy, a nie żeby kopiować pomysły…). To oczywiście dotyczy nie tylko właściciela, ale także pracowników salonu. Nie jesteś wyrobnikiem. Klienci liczą na Twój profesjonalizm i chcą w Tobie widzieć specjalistę – pozwól im na to.

Wbrew pozorom fryzjerstwo nie jest wcale łatwym zajęciem. Każdy biznes w branży beauty na początku wymaga sporych inwestycji, a później ciągłej czujności, bo konkurencja jest silna. Trzymaj się jednak konsekwentnie dobrych praktyk, a odniesiesz sukces!