Różne rodzaje lamp ewakuacyjnych

Różne rodzaje lamp ewakuacyjnych

Umożliwienie drogi ewakuacji to obowiązek każdego administratora budynku. W sytuacjach zagrożenia życia każdy powinien mieć możliwość szybkiego jej zlokalizowania. W tym celu służą lampy ewakuacyjne. Ich montaż jest ściśle określony w przepisach polskiego prawa, a tego typu oświetlenie dzieli się na kilka rodzajów.

Lampa ewakuacyjna typu LED

Z uwagi na jej ekonomiczność należy do najczęściej wybieranego produktu tej kategorii. Zużywa bardzo małą ilość prądu, jest wytrzymała i niezawodna.

Lampy ledowe ewakuacyjne różnią się między sobą mocą promienia świetlnego, czy też klasą izolacji. Niektóre z nich przeznaczone są do stosowania w pomieszczeniach o dużej wilgotności lub wysokim stężeniu pyłów w powietrzu.

Lampy typu LED ze względu na kształt dzielą się na podłużne i okrągłe. Powszechnie montowane w budynkach są te pierwsze. Podłużne oprawy ewakuacyjne są w stanie emitować światło łącznie nawet przez 60 tysięcy godzin!

Podział lamp ewakuacyjnych ze względu na ich funkcjonalność

Ze względu na przeznaczenie, wyróżnia się kilka rodzajów ewakuacyjnego oświetlenia. Pierwsze stosuje się w przestrzeni otwartej np. wspólnie używanych halach, pomieszczeniach i salach.

Do drugiej grupy zalicza się lampa ewakuacyjna instalowana w korytarzu i na klatce schodowej. Jej funkcją jest oświetlanie szlaków ewakuacji.

Trzeci rodzaj to lampy awaryjne stosowane w obszarach zwiększonego ryzyka. Są nimi na przykład laboratoria oraz duże hale produkcyjne, na których terenie dochodzi nierzadko do różnego typu niebezpiecznych sytuacji.