Wegańskie kosmetyki – czym się charakteryzują?

Weganizm oraz wegetarianizm stały się ostatnimi czasy bardzo popularne, dlatego też wielu producentów wykorzystując ten trend, zaczęło produkcję wegańskich kosmetyków. Aby jednak dany kosmetyk otrzymał zarówno status, jak i certyfikat wegańskiego produktu nie może on w swoim składzie zawierać odzwierzęcych produktów. Obecnie praktycznie w każdym drogeryjnym produkcie kosmetycznym można znaleźć chociaż jeden składnik pochodzenia zwierzęcego, co wpływa oczywiście na zapach, konsystencję oraz wchłanianie się danego kosmetyku, jednak coraz większa liczba świadomych konsumentów zaczyna rezygnować z tych produktów na rzecz wege kosmetyków. Czym tak naprawdę charakteryzują się wegańskie kosmetyki i czy obecnie łatwo jest je dostać w sklepach?

Kosmetyki wegańskie, czyli nietestowane na zwierzętach

Weganie z założenia nie spożywają niczego, co pochodzi od zwierząt i ta sama zasada dotyczy kosmetyków. Jeśli chodzi o kwestie związane z testowaniem kosmetyków na zwierzętach, to w przypadku wegańskich produktów nie ma o takim czymś w ogóle mowy. Pamiętać jednak należy o tym, iż chodzi tutaj nie tylko o gotowy produkt, ale również o wchodzące w jego skład półprodukty, które nie powinny być testowane na zwierzętach. Jak zatem sprawdzić, czy dany kosmetyk jest wegański? Najważniejsze jest bardzo dokładne zapoznanie się z informacjami zawartymi na opakowaniu („nietestowane na zwierzętach” lub „not tested on animals”), jeśli jednak jest ich zbyt mało, warto napisać do producenta danego kosmetyku. Innym ciekawym pomysłem na zdobycie cennych informacji może być również kontakt z organizacjami zajmującymi się prawami zwierząt, jednak warto również posłużyć się przeglądarką internetową, ponieważ w sieci można znaleźć praktycznie wszystko.

Kosmetyki wegańskie, czyli bez składników pochodzenia zwierzęcego

Wegańskie produkty kosmetyczne nie zawierają w sobie składników pochodzenia zwierzęcego, które można podzielić na dwie grupy. Pierwszą grupę stanowią substancje otrzymywane z ciała zwierząt, do których zaliczyć można np. tłuszcz czy kości, natomiast drugą grupę substancje uzyskiwane z wytwarzanych przez zwierzęta produktów takich jak np. lanolina. Jakich jeszcze składników należy się wystrzegać? Przede wszystkim ambry, kolagenu, keratyny, elastyny, chitozanu, piżma, a także cywetu. Analizując zatem skład danego kosmetyku, warto zwrócić uwagę na wymienione powyżej składniki, których należy się wystrzegać, poszukując wegańskich kosmetyków.

Wegańskie kosmetyki zaczynają cieszyć się coraz większą popularnością jednak nie tylko wśród osób, które są typowymi weganami, ale również wśród osób, które nie chcą stosować produktów testowanych na zwierzętach lub takich, które zawierają składniki pochodzenia zwierzęcego.