W poszukiwaniu szczęścia – czyli jak odnaleźć wewnętrzny spokój

Ciągły ruch, pośpiech, praca i niekończące się obowiązki. Współczesny świat nie pozwala nam się zatrzymać ani na moment. Stres i nerwy sprawiają, że nawet w wolnych chwilach nie potrafimy się odprężyć. A co za tym idzie? Pojawiają się problemy ze snem, kłótnie z najbliższymi i nienawiść do samej siebie. Zatrzymaj się zanim wpadniesz w tą pułapkę. Może to czas na radykalną zmianę w twoim życiu? Co zrobić by zwolnić tempa i znaleźć czas na to co naprawdę ważne?

Ustal priorytety

Pomyśl co w twoim życiu odgrywa najważniejszą rolę? Czym się kierujesz? A czym chciałabyś się kierować? Czy praca i obowiązki aby na pewno nie przysłaniają ci rodziny i przyjaciół? Czy spędzasz wystarczająco dużo czasu z dziećmi, mężem, znajomymi? Czy spełniasz się w swoich pasjach? Myślę, że doskonale wiesz, jak powinnaś odpowiedzieć na te pytania. Jednak często szczera odpowiedź kłóci się z tą oczekiwaną. Dlaczego? Przez nerwy, stres i poczucie obowiązku. Kładziemy na siebie za dużo i przykładamy zbyt wielką wagę do mało znaczących spraw. Jasne, nie możemy porzucić pracy i naszych zobowiązań. Kluczem do sukcesu jest jednak oddzielenie tej sfery życiowej, od życia prywatnego i rodzinnego. Przenoszenie problemów służbowych do domu doprowadzi tylko do kłótni i sporów. Taka seperacja nie jest łatwym zadaniem. Trzeba się jej nauczyć i szkolić te umiejętności przez lata. Tak naprawdę nigdy nie będziemy w pełni przygotowani na wszystkie problemy i wyzwania, jakie postawi przed nami życie, ale możemy starać się stawić im czoła jak najskuteczniej. Ale aby osiągnąć zewnętrzną równowagę i spokój, najpierw musimy odnaleźć te aspekty w sobie. Jeżeli chcemy dawać przykład innym, w pierwszej kolejności powinniśmy znaleźć przykład dla siebie. Życie to ciągła nauka i droga, na której natrafiamy zarówno na szczęśliwe jak i smutne przystanki. Tylko akceptując samego siebie zdołamy sprostać im wszystkim i iść przez życie z uśmiechem na twarzy.

Zaakceptuj siebie

Brak samoakceptacji często wynika z braku pewności siebie. Brak pewności siebie jest natomiast skutkiem ciągłej samokrytyki. Nie podoba nam się nasz wygląd, nasze cechy charakteru, nasze zachowanie w tej czy innej sytuacji. STOP! Skończ z tym tu i teraz. Nigdy nie będziesz idealna. Nie próbuj za wszelką cenę dążyć do perfekcji. Nie jesteś w stanie osiągnąć niemożliwego. Po prostu zwolnij. Zastanów się czy chcesz za trzydzieści lat wspominać, że nie byłaś szczęśliwa w młodości tylko dlatego, że miałaś krzywy nos, zbyt grube uda albo małe oczy. Patrz pozytywnie na samą siebie i nie porównuj się do innych. Bądź sobą w każdej sytuacji!

Żyj zdrowo!

No i najważniejsze. Szczęście idzie w parze ze zdrowiem. Zmień swój lifestyle! Nie czekaj do poniedziałku albo do nowego roku. Zdrowa dieta, regularne uprawianie sportu i wystarczająca ilość snu. Do tego czas spędzony z rodziną i przyjaciółmi. Niczego więcej ci nie potrzeba. Spełniaj się w zawodzie, ale i w życiu prywatnym. Znajdź wewnętrzną równowagę i ciesz się każdą chwilą. Szczęśliwa czy smutna – szybko minie! Ale wspomnienia pozostaną na zawsze.