Rolety rzymskie jako element wystroju okna

Rolety to w dzisiejszych czasach nieodłączny element wystroju każdego wnętrza, jednak biorąc pod uwagę fakt, iż w sklepach można obecnie znaleźć co najmniej kilka rodzai rolet, to wiele osób ma niestety problem z wyborem tej najlepszej. W ostatnim czasie dosyć dużą popularnością zaczęły cieszyć się rolety rzymskie, które idealnie wtapiają się w styl i charakter niemal każdego pomieszczenia. Czym jednak charakteryzują się rolety rzymskie i co tak naprawdę należy o nich wiedzieć przed podjęciem decyzji o ich zakupie?

Rolety rzymskie: czym się charakteryzują?

Pomimo tego, iż rolety rzymskie przypominają nieco swoim wyglądem tradycyjne rolety, to jednak są od nich nieco bardziej dekoracyjne. Dół takich rolet bardzo często ozdabiany jest falbankami, frędzlami lub też innymi elementami, co wygląda dosyć interesująco i nadaje oczywiście danemu pomieszczeniu zupełnie innego charakteru. W sklepach można obecnie znaleźć dwa rodzaje rolet rzymskich, a mianowicie rolety z fiszbinami oraz rolety bez fiszbin. Te pierwsze idealnie pasują do dosyć dużych okien, natomiast te drugie komponują się idealnie z małymi oknami.

Rolety z fiszbinami a rolety bez fiszbin: w czym tkwi różnica?

Rolety rzymskie bez fiszbin nie mają poprzecznych, poziomych pasów, a ich materiał składa się gęściej, dzięki czemu cały wystrój okna nabiera dosyć ciekawego charakteru. Z kolei rolety rzymskie z fiszbinami jak można się bardzo łatwo domyśleć, mają poziome pasy, jednak w tym przypadku warto wiedzieć o tym, iż takie rolety dzielą się na dwa rodzaje, a mianowicie na rolety rzymskie z fiszbinami z tyłu oraz na rolety rzymskie z fiszbinami z przodu. Czym jednak różnią się one między sobą? Pierwszy rodzaj sprawdza się idealnie w nowoczesnym budownictwie, a jeśli chodzi o wygląd takich rolet, to warto wiedzieć o tym, iż mają one plisy z tyłu. Z kolei rolety z fiszbinami z przodu odznaczają się widocznym tunelem ze szprosami. Takie rolety można z powodzeniem zawiesić zarówno w nowoczesnych wnętrzach, jak i tych bardziej klasycznych.

Jak powinien wyglądać montaż rolet rzymskich?

Rolety rzymskie można zamontować niemal w każdym pomieszczeniu z wyjątkiem łazienki z uwagi na panującą w niej zbyt dużą wilgotność, która oczywiście wpływa bardzo negatywnie na materiał, z którego produkuje się rolety. Montaż rolety rzymskiej jest niezwykle prosty, dzięki czemu można zrobić to we własnym zakresie bez konieczności wynajmowania specjalnej firmy, która zajmuje się takimi czynnościami. Aby jednak zamontować takie rolety, należy zaopatrzyć się w miarkę oraz wiertarko-wkrętarkę lub śrubokręt. Jeśli chodzi o montaż rolet rzymskich, to warto wiedzieć o tym, iż montuje się je zazwyczaj do szyny aluminiowej lub na karniszu.