Lampy awaryjne

Obecnie na rynku znaleźć można nowoczesne systemy zwiększające bezpieczeństwo w budynkach przemysłowych. Absolutnie niezbędną rzeczą jest odpowiednie oświetlenie takich budynków. Oprócz podstawowego światła, niezbędny jest również montaż oświetlenia awaryjnego.

Rola oświetlenia awaryjnego

Lampy awaryjne mają za zadanie oświetlać budynki w przypadku braku dostawy energii elektrycznej. Oświetlenie takie posiada oddzielne źródło zasilania, dzięki czemu będzie działać pomimo braku prądu.Awaryjne źródło światła jest niezbędne w każdym budynku przemysłowym. W sytuacji niebezpieczeństwa to właśnie lampy awaryjne będą oświetlać drogę ucieczki.

Zastosowanie lamp awaryjnych

Lampy awaryjne muszą być stosowane w obiektach użytku publicznego oraz tych przemysłowych. W świetle prawa obowiązkowe jest także stosowanie lamp awaryjnych w budynkach o powierzchni przekraczającej 1000 metrów kwadratowych. Dlatego niejednokrotnie oświetlenie awaryjne stosowane jest w szpitalach czy kinach.

Lampy awaryjne powinny umożliwiać ludziom wewnątrz budynku bezpieczne jego opuszczenie. Oznacza to, że powinny być stosowane do oświetlania drogi ewakuacyjnej.

Dodatkowo awaryjne oświetlenie powinno oświetlać punkty zbiórek oraz schody czy drzwi. Zapewnienie odpowiedniego oświetlenia znacząco zwiększa bezpieczeństwo osób znajdujących się w budynku.

Z uwagi na jakość światła, lampy awaryjne są coraz częściej wykonywane w technologii led. Lampy ledowe zapewniają jednolitą wiązkę światła, co umożliwia o wiele lepsze doświetlenie pomieszczeń.

Bezpieczna droga ucieczki

Każdy budynek przemysłowy powinien posiadać odpowiednią drogę ewakuacji. Droga taka powinna w sposób możliwie najkrótszy umożliwić osobom znajdującym się wewnątrz opuszczenie budynku.

Lampy awaryjne muszą oświetlać taką drogę. Umożliwi to nie tylko w miarę bezpieczne opuszczenie budynku, ale będzie również pomocne dla służb ratunkowych. W sytuacji zagrożenia życia, służby ratownicze w pierwszej kolejności szukają ludzi, kierując się drogami ewakuacyjnymi. Właściwe ich oświetlenie jest niezwykle istotne.

Odpowiednie oświetlenie obiektów publicznych ma znaczenie nie tylko dla komfortu ich użytkowania. Zastosowanie odpowiednich lamp awaryjnych jest niezmiernie istotne dla zapewnienia bezpieczeństwa osób przebywających w budynku. Nic więc dziwnego, że przepisy nakładają obowiązek montażu oświetleń awaryjnych.