Badania prenatalne

Jeżeli kobieta dowiaduje się, że jest w ciąży, to z całą pewnością zmienia się jej cały świat. Zaczyna lepiej odżywiać i bardziej dbać o siebie, ponieważ zależy jej na tym, żeby dziecko miało jak najlepsze warunki rozwoju.

Badania w ciąży

W ciąży kobieta przechodzi wiele badań, które sprawdzają, czy dziecko jest zdrowe. Takie częste badania mają też za zadanie sprawdzić, czy organizmowi przyszłej matki niczego nie brakuje. Jeżeli kobieta zachodzi w ciążę po czterdziestym roku życia, to obowiązkowo wykonuje Badania prenatalne, które mają wykluczyć ewentualne wady płodu. Niektóre kobiety boją się takich badań, ale są one potrzebne i naprawdę warto z nich skorzystać. Dzięki nim będziemy mieć pewność, że z naszym dzieckiem wszystko jest w porządku. Jeśli badania prenatalne wykryją jakąś nieprawidłowość, to będziemy mieć czas, żeby coś zrobić i podjąć jakąś decyzję.

Kiedy najlepiej wykonać badanie prenatalne?

Badania prenatalne wykonuje się pod koniec trzeciego miesiąca ciąży. Optymalnym terminem jest 11 – 13 tydzień. Jeżeli w tym czasie zostaną wykryte jakiekolwiek nieprawidłowości, to zapewne badanie zostanie powtórzone w późniejszym czasie. Nie musimy jednak same zastanawiać się nad terminem badań prenatalnych, ponieważ nasz lekarz prowadzący na pewno wszystkiego dopilnuje.

Czasami kobieta może chcieć wykonać badania na własną rękę. Jest to możliwe i warto z takiego rozwiązania skorzystać jeżeli chcemy mieć stuprocentową pewność, że nasza ciąża przebiega prawidłowo. Jeżeli mamy mniej niż czterdzieści lat, to nasz lekarz prowadzący może uznać, że badanie prenatalne nie będzie nam potrzebne. W takiej sytuacji możemy takie badanie wykonać prywatnie jeżeli oczywiście uważamy, że jest to konieczne. Możemy też porozmawiać z lekarzem prowadzącym na ten temat.

Złe wyniki badań prenatalnych

Kobiety boją się złych wyników badań prenatalnych. Jednak nie zawsze jest to tragedia, z którą nie można sobie poradzić. Jeżeli niepokoją nas wyniki badań, to porozmawiajmy z lekarzem prowadzącym i na pewno będzie nam wtedy łatwiej. Czasami wyniki tylko mogą wydawać się niepokojące, ale tak naprawdę nasze dziecko rozwija się prawidłowo i nic mu nie grozi. Nigdy same nie interpretujmy wyników badań.