Jak zgromadzić środki na pierwszy biznes?

Jak zgromadzić środki na pierwszy biznes?

Niedługo chcecie otworzyć swój pierwszy biznes? W jaki sposób można zgromadzić środki na rozpoczęcie działalności? Sposobów jest co najmniej kilka. Oto najczęściej wykorzystywane przez biznesmenów.

Własne oszczędności

Oczywiście, najłatwiej byłoby posiadać własne oszczędności. Dzięki temu można uniknąć rozmaitych formalności, które są związane z innymi metodami na rozpoczęcie działalności – o tym dowiecie się z poniższych akapitów. Pamiętajcie jednak, aby własne oszczędności były udokumentowane. Nie może być bowiem tak, że Wasze zeznania podatkowe nie będą miały nijak się do posiadanych na koncie pieniędzy. Pamiętajcie, że ewentualna kontrola może wykazać, że dochody były nieujawnione. W takiej sytuacji sankcje są bardzo poważne. Mowa tutaj nawet o 75% od nieujawnionych kosztów. Dobrze jest zatem mieć potwierdzenie na środki zainwestowane w rozpoczęcie własnej działalności. Trzeba zatem posiadać przejrzysty rachunek bankowy. Jeśli inwestowaliście w lokaty, nieruchomości, kryptowaluty itp. to na wszystko trzeba mieć dokumenty. Wtedy ewentualna kontrola nie wykaże żadnych nieprawidłowości, a Wy nie rozpoczniecie prowadzenia własnej firmy od dużego falstartu.

Kredyt inwestycyjny

Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że każdy może oczywiście wnioskować o kredyt. Pamiętajcie, że najlepszą zdolność kredytową mają ludzie, którzy do tej pory byli zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, mają niski koszt utrzymania gospodarstwa domowego, a także na przykład własne nieruchomości itp. Trzeba wybierać banki sprawdzone i zweryfikowane. Wtedy Wasze interesy będą całkowicie chronione. Przyjmuje się, że najlepiej wnioskować o kredyt inwestycyjny. Dlaczego? Nie da się ukryć, że dzięki temu biznesmen będzie miał bowiem największe pole do popisu w aspekcie wydawania – uzyskanych w ten sposób pieniędzy. Dobrze jest dowiedzieć się o wymagany wkład własny. Na szczęście na rynku jest bardzo dużo banków zagranicznych oraz polskich. Dzięki temu każdy powinien znaleźć opcję, która pozwoli mu zdobyć środki na prowadzenie własnego przedsiębiorstwa.

Rozmaite dotacje

Aktualnie bardzo dużo osób korzysta z różnego rodzaju dotacji. Te pieniądze można otrzymać na przykład z Unii Europejskiej itp. Niektóre pożyczki są bezzwrotne. Druga strona medalu jest taka, że wcale to wszystko nie wygląda tak różowo, jak na pierwszy rzut oka. Otrzymanie gotówki wymaga bowiem spełnienia kilku – czasami bardzo często restrykcyjnych – warunków. Poza tym firma musi być utrzymana na rynku przez określony czas itd. Pieniądze nie mogą być wydatkowane w dowolny sposób. Nie da się jednak ukryć, że jest to ciekawa alternatywa na zdobycie środków na prowadzenie własnego przedsiębiorstwa. Dobrze jest jednak wszystko dokładnie przeczytać przed podpisaniem jakiekolwiek umowy.