Jakie czynniki obniżają zdolność kredytową?
Otrzymanie kredytu wcale nie jest takie proste, jak może wydawać się na pierwszy rzut oka. Szczególnie wtedy, jeśli wnioskujecie o relatywnie duże pożyczki finansowe. Niestety, nie każdy może otrzymać wymarzony kredyt – na przykład hipoteczny. Dlaczego tak się dzieje? Między innymi ze względu na niską zdolność kredytową. Jakie czynniki obniżają ten ogólny parametr? Poniżej znajdziecie aspekty, które w największym stopniu wpływają na odrzucenie wniosku.
Brak zatrudnienia na podstawie umowy o pracę
Jeśli chodzi o rodzaj zatrudnienia, to zdecydowanie najlepiej postrzegane są osoby pracujące na podstawie umowy o pracę. Dlaczego? Składa się na to kilka kwestii. Przede wszystkim banki mają świadomość, że tacy Klienci będą mieli z czego spłacać swoje zobowiązania finansowe. Zwłaszcza, jeśli nie są już zatrudnieni na okres próbny. Wszystko dlatego, że w ich przypadku obowiązuje okres wypowiedzenia, gdyby stracili pracę. To oznacza, że będą mieli sporo czasu, żeby znaleźć nowe zatrudnienie – zakładając najgorszy scenariusz. Najgorzej natomiast są oceniane osoby, które pracują na podstawie umowy o dzieło, umowy zlecenie lub w ogóle nie mają żadnego zatrudnienia. Wszystko jest spowodowane tym, że tacy ludzie nie gwarantują bankowi, że będą mieli z czego systematycznie spłacać swoje zaciągnięte zobowiązania.
Wysoki koszt utrzymania rodziny
Jeśli chodzi o zarobki, to jest chyba jasne, że najlepiej, aby były one możliwe jak najwyższe. Trzeba jednak wziąć pod uwagę jeden bardzo istotny aspekt. Osoba, która zarabia na przykład 2000 netto ma większą zdolność kredytowa w tym aspekcie niż człowiek, który ma na rękę 3000 zł. Kiedy tak się dzieje? Wtedy, kiedy pierwsza osoba ma na utrzymaniu tylko siebie i żonę. Wtedy dochód dzieli się na dwie osoby. Natomiast osoba posiadająca 3000 netto, ale mająca na utrzymanie żonę i trójkę dzieci, musi podzielić zysk przez 5 jednostek. Łatwo obliczyć, komu co miesiąc dostaje więcej pieniędzy z wypłaty. W związku z tym większe szansa na otrzymanie dużego kredytu – na przykład hipotecznego – mają osoby, które posiadają relatywnie niskie koszty utrzymania całego gospodarstwa domowego.
Wysoki wiek kredytobiorcy
W tym aspekcie najgorzej są oceniane osoby, które są już w podeszłym wieku. Jest chyba jasne, że banki nie przyznają im kredytu na przykład na kilkadziesiąt lat. Jeśli zatem interesują Was pożyczki hipoteczne, to najlepiej wziąć je relatywnie wcześnie.
Posiadane zobowiązania finansowe
Banki bardzo dokładnie sprawdzają poprzednie i obecne zobowiązania finansowe. Wliczają się w to inne kredyty czy pożyczki chwilówki itp. Najlepiej mieć po prostu czysta kartotekę. Dobrze oceniane są także osoby, które nie mają zobowiązań, a wcześniej wszystko regulowały w terminie. Najmniejsze szanse na otrzymanie kredytu mają natomiast ludzie, którzy w tym momencie mają do płacenia na przykład raty za inne kredyty.