Dlaczego warto mieć w apteczce jałowe kompresy?

sklep salva (15).jpg

W każdym domu i samochodzie powinna znajdować się apteczka, dzięki której można udzielić pierwszej pomocy. Ich wyposażenie może się różnić, ale jest kilka podstawowych elementów, które są niezbędne. Należą do nich m.in. jałowe opatrunki.

Co koniecznie powinno być w apteczce?

W każdej apteczce pierwszej pomocy niezbędne są środki opatrunkowe, rękawice jednorazowe, specjalne ratownicze nożyczki, preparat do odkażania rąk. Przydają się także maski jednorazowe, ustnik do sztucznego oddychania i koc ratunkowy.Podstawowymi elementami apteczki są środki opatrunkowe. To przede wszystkim bandaże, plastry na rany, bandaż elastyczny, gaza opatrunkowa, kompresy jałowe i trójkątna chusta. Domową apteczkę można rozbudować o podstawowe leki przeciwgorączkowe, przeciwbiegunkowe i przeciwbólowe. Warto też mieć środki dezynfekujące.

Do czego przydają się jałowe kompresy?

Wśród środków opatrunkowych wyjątkowo przydatne są kompresy jałowe. Specjalnie wyjałowione w autoklawach przy pomocy gorącej pary wodnej pod zwiększonym ciśnieniem, są pozbawione wszelkich drobnoustrojów. Dzięki temu nie tylko dobrze zabezpieczają ranę, ale i wchłoną wydzieliny czy krew.Jałowe kompresy są powszechnie wykorzystywane podczas zabiegów medycznych. Trudno sobie wyobrazić operację, podczas której nie stosuje się kompresów jałowych. Jednak nie tylko lekarze i pielęgniarki korzystają z kompresów.Podczas wypadku często trzeba zabezpieczyć otwartą ranę. Wtedy niezbędny jest właśnie jałowy kompres. Nie pozwoli on dostawać się zarazkom do rany, a także zabezpieczy przed innymi zabrudzeniami. Kompres można zabezpieczyć bandażem lub plastrem.

Jakie kompresy wybrać do apteczki?

Kompresy jałowe produkowane są z gazy lub włókniny kompresowej. Obie wersje są bardzo chłonne. Bardziej rozpowszechnione są kompresy gazowe, choć włóknina zaczyna zdobywać coraz większą popularność. W porównaniu do kompresu gazowego włókninowy o wiele lepiej dopasowuje się do kształtu ciała. Poza tym można go ciąć bez obawy, że będą luźne nitki. Nie przywiera też do rany, co jest istotne dla poszkodowanego przy zmianie opatrunku.Kompresy mają różną wielkość i pakowane są po kilka do kilkudziesięciu sztuk. Warto mieć w apteczce kompresy w różnych wielkościach, aby dobrze dopasować ich wielkość do potrzeb.

Więcej informacji znajdziesz na stronie kompresy jałowe.