Zimowa pielęgnacja skóry – o czym trzeba pamiętać?

Zimą cera narażona jest na szkodliwe działanie mrozu, wiatru czy ogrzewania. W okresie zimowym najczęściej skóra twarzy nabiera szarego kolorytu, brak jej odżywienia i łatwo ją podrażnić, zwłaszcza gdy jest ona naczynkowa. Właściwa pielęgnacja cery zimą to stosowanie odpowiednich kosmetyków o silnych właściwościach odżywczych, regeneracyjnych i ochronnych.

Kosmetyki do mycia twarzy

Oczyszczanie twarzy to obowiązkowy etap pielęgnacji każdego rodzaju cery, dlatego należy je wykonywać bardzo dokładnie, najlepiej 2 razy dziennie – rano i wieczorem. Czysta skóra lepiej oddycha i przyjmuje cenne substancje aktywne, które zawierają kosmetyki do pielęgnacji twarzy. Cerę najlepiej myć dwuetapowo, stosując w pierwszej kolejności mleczko do demakijażu, a następnie delikatny żel lub piankę, najlepiej z dodatkiem, łagodzącego podrażnienia, d-pantenolu, aloesu czy alantoiny. Po oczyszczaniu należy zastosować tonik do twarzy. Zimą sprawdzi się tonik zawierający, np.: witaminę E, ekstrakt z róży oraz żeń-szeń.

Krem do twarzy

Krem do twarzy to niezbędny kosmetyk w zimowej pielęgnacji. Na mroźne dni najlepiej wybierać kosmetyki o składzie, który wzmocni ochronną barierę skóry oraz skutecznie ją odżywi, np.: z gliceryną, kwasami omega-3 i omega-6, masłem karite, witaminą E czy naturalnymi olejami, np.: arganowym, makadamia.  Przed długim spacerem na twarz najlepiej nałożyć ochronny kosmetyk o bardziej gęstej i treściwej konsystencji, np. z dodatkiem witaminy A, który pozostawi na skórze cienką warstwę zabezpieczającą przed zimnym wiatrem i mrozem.

Maseczki do twarzy

Uzupełnieniem codziennej pielęgnacji są maseczki, które najlepiej stosować 2 razy w tygodniu. Zimą warto sięgać po kosmetyki z dodatkiem kasztanowca, oczaru wirginijskiego i miłorzębu japońskiego, które wzmocnią delikatne i kruche naczynka. Jeżeli cera potrzebuje odżywienia, wówczas można sięgnąć po maseczki na twarz z takimi składnikami, jak: ogórek, nagietek, aloes, algi morskie. Przed zastosowaniem maseczki warto wykonać delikatne złuszczanie naskórka. Zimą najlepiej sprawdzi się peeling enzymatyczny lub drobnoziarnisty.

W ciągu dnia, gdy zachodzi taka potrzeba, cerę można dodatkowo odświeżyć wodą termalną bądź hydrolatem. Do cery wrażliwej doskonale sprawdzi się hydrolat z róży, zielonej herbaty czy lawendy. Po spryskaniu twarzy lekką mgiełką należy pamiętać, aby delikatnie osuszyć skórę, gdyż pozostawienie jej mokrej, jeszcze bardziej przyspieszy proces parowania wody z naskórka, co grozi jego przesuszeniem.