Dezynfekcja dla szpitali – dlaczego jest tak istotna?

Dezynfekcja dla szpitali – dlaczego jest tak istotna?

Dezynfekcja dla szpitali to niezwykle istotna kwestia, jeśli chodzi o ochronę zdrowia pacjentów oraz personelu. Regularne stosowanie środków do dezynfekcji bardzo poprawia komfort psychiczny wszystkich osób, które znajdują się w danej placówce ochrony zdrowia. Jakie środki do dezynfekcji można wyróżnić? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

Dlaczego dezynfekcja w szpitalach jest tak ważna?

Organizm chorego pacjenta jest bardzo mocno osłabiony, co oznacza, że staje się on podatny na działanie wszelkich bakterii oraz wirusów, które mogą być przenoszone poprzez dotyk drugiej osoby. Pacjenci mogą mieć również kontakt ze szkodliwymi drobnoustrojami poprzez dotykanie niezdezynfekowanych klamek, poręczy i tym podobnych powierzchni.Mając na uwadze zdrowie pacjentów, należy regularnie stosować środki do dezynfekcji. Takie rozwiązanie pomaga chronić zdrowie pacjentów, a także zwiększa komfort psychiczny pracowników, którzy na co dzień mają kontakt fizyczny z chorymi pacjentami.

Jakie preparaty do dezynfekcji szpitali można wyróżnić?

Dezynfekcja dla szpitali wymaga stosowania odpowiednich preparatów. Na rynku można znaleźć ich bardzo wiele, a wszystkie różnią się od siebie składem oraz zastosowaniem. Preparaty można podzielić na dwie główne grupy.Pierwszą grupą są preparaty do dezynfekcji ciała. Najczęściej są to wszelkiego rodzaju płyny na bazie alkoholu lub mydła antyseptyczne. Drugą grupą są natomiast środki do dezynfekcji dużych powierzchni. Oprócz środków bakteriobójczych oraz wirusobójczych posiadają one bardzo wiele silnych, chemicznych składników.

Czy środki do dezynfekcji są skuteczne?

Płyny na bazie alkoholu lub mydła antyseptyczne wykazują bardzo silne właściwości bakteriobójcze oraz nieco słabsze właściwości wirusobójcze, które potwierdzone zostały licznymi badaniami. Działają one na większość bakterii gram-dodatnich oraz gram-ujemnych.Jeśli chodzi o skuteczność przeciwko wirusom, w dużym stopniu jest ona uzależniona od rodzaju wirusów oraz ich struktury. Nie wszystkie wirusy będą tak samo reagować na użycie płynu na bazie alkoholu.