Jak zwiększyć przestrzeń w niewielkim domu?

Jak zwiększyć przestrzeń w niewielkim domu?

W dzisiejszych czasach co raz więcej osób wybiera dla siebie niewielkie domy. Koszt ich wybudowania nie jest wielki, a utrzymanie również kosztuje mniej, niż w domach o przeciętnych rozmiarach. Problemem jest jednak niewielka ilość przestrzeni, na której może być ciężko zorganizować swoje życie. Na szczęście są na to sposoby.

Czy okna narożnikowe to dobre rozwiązanie?

Ciekawym pomysłem na zwiększenie dostępnej przestrzeni w małym domu jest zastosowanie okien narożnikowych. Jest to oczywiście rozwiązanie, które trzeba zastosować już na etapie projektowania. Okna narożnikowe sprawią, że większość ścian w każdym pomieszczeniu pozostanie niezagospodarowana. Dzięki temu łatwiej będzie rozstawić potrzebne meble, a ilość światła wpadającego do wnętrz będzie wystarczająca.

Równie ważne jest przemyślane rozmieszczenie drzwi wejściowych do wszystkich pomieszczeń. Najlepiej, kiedy korytarz komunikacyjny pomiędzy drzwiami a oknem biegnie wzdłuż jednej ze ścian, a nie po przekątnej pomieszczenia. Dzięki temu zaoszczędzić można sporo przestrzeni, w której stanąć mogą meble i inne elementy wyposażenia.

Jak ustawić meble w domu?

Rozstawienie mebli w niewielkim domu jest jednym z kluczowych czynników, które przekładają się na to, czy mieszkańcom będzie w nim wygodnie. Zdecydowanie najlepszym wyborem są meble wysokie, w których pomieścić można sporo rzeczy, a które nie zajmują dużej powierzchni.

Pomieszczeniem, w którym dzięki odpowiedniemu rozstawieniu mebli można skorzystać najwięcej, jest zdecydowanie kuchnia. Najczęściej przechowuje się w niej dość sporo przydatnych rzeczy i zapasów jedzenia. Dlatego też ilość mebli kuchennych jest zazwyczaj dość spora. W niewielkich domach idealnie sprawdzają się meble robione na wymiar, które pozwalają optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Przy planowaniu ich rozmieszczenia warto pamiętać o podstawowych zasadach ergonomii pracy, dzięki czemu czynności wykonywane w kuchni będą wymagały mniej wysiłku.

Jak optycznie powiększyć przestrzeń?

Ważna jest również możliwość optycznego powiększenia przestrzeni w domu. Co prawda nie sprawi to, że faktycznie będzie więcej miejsca, ale mieszkańcy będą czuli się znacznie mniej przytłoczeni. Najłatwiej jest to uzyskać, odpowiednio dobierając kolorystykę ścian.

Stosując w tych samych pomieszczeniach farbę w różnych odcieniach, można je optycznie skracać, wydłużać i sprawiać, że będą wydawały się wyższe. Tak samo ważny jest odpowiedni dobór oświetlenia. Jasne, ciepłe światło sprawi, nawet bardzo małe przestrzenie będą się wydawały o wiele bardziej przytulne.