Jaki termometr dla dziecka wybrać?

Bezdotykowy, elektroniczny, a może paskowy? Jaki rodzaj termometru będzie najlepszy dla dziecka i na co zwracać uwagę przy wyborze urządzenia?

Zalety i wady różnych rodzajów termometrów

Termometr jest prostym w użyciu sprzętem, stanowiącym podstawowe wyposażenie każdej rodzinnej apteczki. Służy do monitorowania temperatury ciała w przebiegu choroby infekcyjnej, sprawdzania, czy zastosowane leki skutecznie zbijają gorączkę lub oceny, czy potrzebna jest natychmiastowa pomoc lekarska. Niegdyś najpowszechniejszym termometrem był termometr rtęciowy, jednak ze względu na zawartą w środku szkodliwą rtęć, wycofano go z produkcji i zamieniono na termometr bezrtęciowy, który wypełniony jest alkoholem lub galem. Nie sprawdzi się jednak w przypadku dzieci, ponieważ nie jest zbyt dokładny, jego szklana obudowa powoduje nieprzyjemne uczucia u dziecka podczas mierzenia temperatury, a sam pomiar trwa kilka minut, co w przypadku ruchliwego dziecka sprawia, że pomiar jest niewykonalny. W takim razie, jaki termometr będzie odpowiedni dla dzieci?

Termometry bezdotykowe

Jednym z najczęściej wybieranych przez rodziców rozwiązań jest termometr bezdotykowy. Jest to urządzenie posiadające czujniki optyczne, wykrywające promieniowanie wytwarzane przez gorące obiekty. Ich ogromną zaletą jest fakt, że bardzo szybko podają wyniki pomiaru. Urządzenia te mogą także mierzyć temperaturę wody do kąpieli czy mleka, po zmianie trybu pomiaru. Nie trzeba ich dezynfekować po każdym użyciu, więc może z nich korzystać wiele osób, co sprawdzi się przy wieloosobowej rodzinie. Podświetlany wyświetlacz i szybkość pomiaru sprawiają, że są wygodne w użytkowaniu także w nocy. Do wad termometrów bezdotykowych można zaliczyć wysoką cenę, w porównaniu z innymi urządzeniami, mniejszą dokładność pomiaru porównując do termometrów doodbytniczych oraz dodatkowe koszty związane z eksploatacją urządzenia.

Termometry elektroniczne

Innym rodzajem termometru jest termometr elektroniczny. Pozwala zmierzyć temperaturę przez usta, pod pachą i przez odbyt. Obudowa termometru elektronicznego jest wykonana z plastiku, co sprawia, że dzieci nie odczuwają dyskomfortu związanego z zimnem sprzętu. Wyróżniają się dużą dokładnością i szybkim czasem pomiaru. Mogą być jednak trudne w użyciu podczas snu dziecka, a przy użyciu przez kilka osób muszą być każdorazowo dezynfekowane. Innym problemem może być fakt, że większość końcówek takich termometrów wykonana jest z niklu, który ma właściwości uczulające.

Inne rodzaje termometrów dla dzieci

Popularnymi urządzeniami do pomiaru temperatury są także termometry paskowe, w postaci specjalnego plastra, przyklejanego na czoło, jednak nie są zbyt dokładne i służą raczej do orientacyjnego sprawdzenia temperatury. Natomiast dla dzieci, które na co dzień używają smoczka, może sprawdzić się termometr w smoczku. W jego silikonową część wbudowany jest miernik temperatury, a wynik pojawia się w ciągu około 3 minut. Wadą takiego urządzenia jest fakt, że nie sprawdzi się jeśli dziecko nie ma w danym momencie ochoty na smoczek lub przyzwyczajony jest do innego kształtu, lub rodzaju.

Jaki termometr dla dziecka wybrać?

Najlepszym rozwiązaniem jest wybór termometru bezdotykowego, choć jeśli jest taka możliwość, warto zaopatrzyć się zarówno w bezdotykowy, jak i elektroniczny. Dzięki temu można zweryfikować dokładność obu urządzeń oraz korzystać z zastępczego, jeśli jeden z nich przestanie poprawnie działać.