Leczenie nietrzymania moczu u kobiet.

gyncentrum - gync (8).jpg

Nietrzymanie moczu niezaprzeczalnie jest wstydliwym kłopotem większości kobiet, które urodziły dzieci. W trakcie porodu mięśnie dna miednicy rozkurczyły się i nie miały możliwości powrócić do pierwotnej formy. Na problem nietrzymania moczu cierpi około 80% kobiet, które urodziły dzieci.

Jakie są stopnie nietrzymania moczu?

Problem nietrzymania moczu można podzielić na trzy główne stopnie. Pierwszy z nich objawia się niekontrolowanym oddawaniem moczu przy szybkim napinaniu mięśni na przykład podczas wysiłku fizycznego, kichania czy kaszlu. Poziom średni nietrzymania moczu pojawia się w sytuacji, gdy normalne czynności, które wykonywane są przez nas codziennie, powodują popuszczanie, jak między innymi podnoszenie ciężkich rzeczy, czy chodzenie po schodach.

Ostatni stopień nietrzymania moczu pojawia się w sytuacji, gdy kobieta praktycznie nie jest w stanie kontrolować oddawania moczu i pojawia się to podczas każdej czynności, nawet w trakcie zwykłego chodzenia.

Leczenie nietrzymania moczu u kobiet – w jaki sposób przebiega?

Leczenie nietrzymania moczu u kobiet może przebiegać w sposób dwojaki. Pierwszym sposobem na poradzenie sobie z uporczywym problemem, jest aktywność fizyczna oraz dbałość o okolice miejsc intymnych.

Drugim sposobem poradzenia sobie z nietrzymaniem moczu, jest farmakoterapia, która jest metodą leczenia zachowawczego pęcherza nadreaktywnego. Są to między innymi leki antycholinergiczne oraz adrenergiczne.

Czy warto ćwiczyć mięśnie kegla przy nietrzymaniu moczu?

Jak najbardziej, ćwiczenie mięśni kegla może pomóc kobietom, które mają problem z nietrzymaniem moczu. Ćwiczenie to polega na zaciskaniu mięśni krocza na kilka sekund i odpuszczaniu ich napięcia.

Ćwiczenie to wzmocni mięśnie dna miednicy, które otaczają pęcherz oraz cewkę moczową, dzięki czemu problem nietrzymania moczu może powoli zacząć zanikać. Ćwiczenia mięśni kegla, aby były skuteczne muszą być wykonywane systematycznie, a najlepiej codziennie przez kilka minut.