Poznaj cechy łóżka, które pozwoli Ci zwiększyć efektywność swojego snu.

To, że łóżko musi zapewniać komfort, wszyscy wiedzą. Niestety podjęcie decyzji o wyborze tego idealnego modelu nie jest proste z uwagi na fakt, że wygodę każdy odbiera zupełnie inaczej. Znajdziemy więc zagorzałych miłośników łóżek kontynentalnych, łóżek z tapicerowanym wezgłowiem, wersalek, ale również zwolenników spania na podłodze, o fakirach nie wspominając. Nie warto więc sugerować się jednostkową opinią znajomego z pracy, szwagierki siostry bratowej, lecz samemu wykonać porządne rozeznanie, a najlepiej jeszcze rajd po sklepach meblowych, by przyjrzeć się różnym opcjom z bliska.

Idealna wielkość łóżka

Rozmiar łóżka jest kwestią kluczową. Standardowa długość materaca ma 200 cm, są jednak miejsca, w których można zamówić materac na wymiar. Osoby wysokie, powyżej 190 cm wzrostu zdecydowanie lepiej będą się czuły na materacu długim na 220 cm.

Wybór optymalnej szerokości jest z reguły trudniejszy. Wiele zależy od wielkości sypialni, jej umeblowania oraz potrzeb związanych z zagospodarowaniem pozostałej przestrzeni. Najczęściej wygodne łóżko dla jednej osoby będzie pasować pod materac 120×200. W przypadku łóżka małżeńskiego za optymalne uważa się 160×1200 lub 180×200, jeśli tylko metraż na to pozwala. Ostateczny wybór wielkości łóżka powinien być podyktowany, chociażby sposobem, w jaki się śpi. Ci, którzy spędzają noc spokojnie, nie wymagają takiej powierzchni, jak ci, którzy mocno się rzucają lub lubią spać w pewnej odległości od partnera i nie narażać się na wybudzanie przy każdym jego poruszeniu.

Cechy dobrego, wygodnego łóżka

Oczywiście podstawą spokojnego, zdrowego snu jest właściwie dobrany materac. Rama łóżka też jednak ma duże znaczenie. Jakie cechy warto wziąć pod uwagę przy zakupie?

  • Stabilny stelaż
  1. – wiele osób zapomina o tym temacie, skupiając się przede wszystkim na doborze materaca. Łóżko powinno zapewniać podparcie, ale jednocześnie pozwalać materacowi pracować. Zwróć uwagę na rodzaj materiału, z jakiego zostały wykonane listwy oraz czy są gęsto rozłożone, co kilka centymetrów.
  2. Pojemnik na pościel
  3. – z pewnością zapewni on komfort codziennego sprzątania. Wybierz wysuwaną szufladę lub skrzynię pod unoszonym stelażem. Jeśli będzie odpowiednio duża, zmieścisz w niej poza swoją codzienną pościelą również komplet dla gości lub inne drobiazgi, z których rzadko korzystasz.
  4. Wezgłowie
  5. – jeśli przed snem lubisz sobie w łóżku poczytać książkę, pooglądać telewizję, koniecznie wybierz łóżko z wygodnym, tapicerowanym wezgłowiem, o które można się oprzeć.
  6. Łatwy w czyszczeniu
  7. – nie chcesz poświęcać zbyt dużo czasu na sprzątanie? Pamiętaj o tym podczas zakupu łóżka. Zasadniczo najłatwiejsze w utrzymaniu są ramy, wykonane z metalu. Wystarczy przetrzeć je raz w tygodniu ściereczką do kurzu, by nieustannie dobrze wyglądały. Drewno sprząta się podobnie, lecz raz na jakiś czas wymaga konserwacji specjalnie przeznaczonym do tego środkiem. Łóżka kontynentalne i obite materiałem należy odkurzać tak samo, jak kanapę i fotele, a 1-2 razy w roku poddać praniu. Łóżka ze skóry ekologicznej przecieramy ścierką do kurzu, a raz na 2-3 miesiące myjemy specjalnie przeznaczonym do tego płynem i impregnujemy dedykowanym ekoskórze specyfikiem.