Czy dom energooszczędny musi być mały?

Czy dom energooszczędny musi być mały?

Na całym świecie można od kilku już lat zauważyć, że projekty domów energooszczędnych cieszą się dużym i wciąż rosnącym powodzeniem. Ekobudynki są bowiem nie tylko modne, ale również komfortowe w użytkowaniu i tanie w eksploatacji.

Kiedy możemy mówić o domu energooszczędnym?

Zgodnie z obowiązującymi w naszym kraju normami (konkretnie chodzi o standardy WT2021) dom energooszczędny to taki, którego zapotrzebowanie na energię zgodne z projektem i wykonaniem, nie przekracza w ujęciu rocznym 70 kilowatogodzin na jeden metr kwadratowy. Drugim warunkiem jest nieprzekroczenie w budynku maksymalnych wartości współczynnika przenikania ciepła dla poszczególnych elementów konstrukcyjnych.

Projekty domów energooszczędnych

Skoro wiemy już, czym jest dom energooszczędny, możemy przyjrzeć się standardowym projektom, jakie proponują nam architekci. Takie budynki najczęściej charakteryzują się ograniczeniem ilości mostków termicznych (przez które ciepło ucieka gdy na zewnątrz jest zimo lub przy wysokich temperaturach dostaje się do środka), co uzyskujemy dzięki prostym, zwartym bryłom i jak najmniejszej powierzchni dachu.Projekty takich domów uwzględniają użycie specjalistycznych, maksymalnie termoizolacyjnych materiałów budowlanych, odpowiednie usytuowanie i przeszklenie budynku, by korzystać z ogrzewania pasywnego, a także zastosowanie nowoczesnych rozwiązań takich jak pompy ciepła czy panele fotowoltaiczne.

Mały czy duży dom energooszczędny?

Rozmyślając o projekcie domu energooszczędnego, najczęściej przychodzi nam do głowy mały budyneczek, który niskim kosztem ogrzejemy zimą. Jednak dla osób, które potrzebują więcej przestrzeni, projektanci również znaleźli ciekawe rozwiązania. Dom niskoenergetyczny wcale nie musi być mały, ważne jest odpowiednie rozplanowanie, np. strefy dziennej i nocnej, użycie odpowiedniej jakości materiałów budowlanych i wybór sposobu ogrzewania budynku, korzystanie z energii ze źródeł odnawialnych czy zastosowanie rekuperacji.Koszty budowy znacznie wzrosły w ostatnim czasie, więc rozważając wybór projektu małego lub dużego domu, powinniśmy kierować się oczywiście swoimi potrzebami (wiadomo, że na przykład rodzina z kilkorgiem dzieci potrzebuje sporej ilości miejsca) oraz dość dokładną kalkulacją kosztów, jakie poniesiemy przed zamieszkaniem w wymarzonym domu.