Objawy i skutki nadmiaru oraz niedoboru witaminy D w organizmie

Witamina D odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie każdego człowieka, ponieważ dzięki niej zęby są zdrowe a kości mocne, a jej odpowiednie stężenie odpowiada ponadto za sprawne funkcjonowanie układu krążenia, a także wielu narządów wewnętrznych. Warto jednak wiedzieć o tym, iż zarówno nadmiar, jak i niedobór tej witaminy odbija się bardzo niekorzystnie na zdrowiu, dlatego też warto zadbać, aby jej stężenie znajdowało się na odpowiednim poziomie. Jakie jednak są objawy oraz skutki zarówno nadmiaru, jak i niedoboru witaminy D w organizmie?

Objawy i skutki nadmiaru witaminy D

Nadmiar witaminy D najczęściej objawia się utratą apetytu, wzmożonym oddawaniem moczu oraz biegunką, ogólnym osłabieniem, bólem głowy, a także wymiotami i nudnościami. Jakie są jednak skutki przedawkowania tej witaminy? W najgorszym przypadku może dojść do gromadzenia się w tkankach (głównie w sercu, nerkach i tętnicach) wapnia, co może doprowadzić zarówno do zaburzeń ośrodkowego układu nerwowego, jak i prawidłowej pracy serca. Warto również wiedzieć o tym, iż nadmiar witaminy D jest bardzo niekorzystny dla płodu, ponieważ może doprowadzić do jego deformacji, dlatego też kobiety w ciąży powinny w szczególności uważać na suplementację tej witaminy.

Objawy i skutki niedoboru witaminy D

Niedobór witaminy D objawia się natomiast chorobami zębów, bólami kostno-mięśniowymi, bezsennością, a także utratą apetytu oraz problemami ze wzrokiem. Jeśli chodzi natomiast o niemowlęta, to zbyt mała ilość witaminy D objawia się opóźnieniem procesu zrastania się ciemiączka, a także niewielkimi guzkami czołowymi, które pojawiają się w efekcie mięknięcia kości czaszki. Niedostateczna ilość witaminy D w organizmie powoduje rozwój krzywicy u małych dzieci, natomiast u dorosłych osób oraz tych w podeszłym wieku prowadzi do osteoporozy, w której efekcie mogą pojawić się problemy z chodzeniem. Niedobór tej witaminy może ponadto doprowadzić do cukrzycy, otyłości, chorób układu krążenia, a także przyspieszenia procesu starzenia, dlatego też warto kontrolować stężenie witaminy D w organizmie, aby uchronić się przed wspomnianymi powyżej skutkami.

Zarówno nadmiar, jak i niedobór witaminy D nie wpływa zbyt korzystnie na stan naszego zdrowia, jednak w dzisiejszych czasach większość osób narażona jest na niedobór tej witaminy, który stale należy uzupełniać. W miesiącach letnich należy pamiętać o tym, aby na około 20 minut wystawić swoje ciało na działanie promieni słonecznych (najlepiej wybrać się w tym przypadku na krótki spacer), ponieważ to właśnie słońce stanów najlepsze i w pełni naturalne źródło witaminy D. Zimą natomiast warto włączyć do codziennej diety nie tylko suplementy z witaminą D w składzie, ale również tłuste ryby zawierające śladowe ilości wspomnianej witaminy.