Powiększanie ust kwasem hialuronowym – sposób na piękne usta

Kształtne, pełne usta są dziś uznawane za jeden z najważniejszych atrybutów urody. Kobiety, które nie zostały obdarzone przez naturę dużymi, symetrycznymi ustami nie muszą dziś korygować kształtu i wielkości ust makijażem, gdyż jest to jedynie doraźna metoda. Jednocześnie – nie ma konieczności decydowania się na inwazyjne zabiegi, takie jak plastyka ust. Dostępne są bowiem metody powiększania ust wyróżniające się efektywnością, bezpieczeństwem i możliwością uzyskania natychmiastowego efektu, utrzymującego się przez wiele miesięcy. O jakich metodach mowa? O to zapytam eksperta medycyny estetycznej w klinice Neonia Dr Ewę Kopycińską.

– Usta to jeden z najważniejszych elementów twarzy, znajdujący się w jej centralnym punkcie i rzutujący na naszą urodę. Na przestrzeni ostatnich lat pojawiły się liczne metody powiększania ust – od tych bardziej inwazyjnych, po takie, które wymagają wykonania jedynie kilku nakłuć. Jak zmieniała się metodyka powiększania ust?

 

Kiedyś powiększanie ust https://neonia.com.pl/problem-zabieg/powiekszanie-ust-krakow/ możliwe było wyłącznie dzięki inwazyjnym zabiegom. Mowa m. in. o plastyce ust, która wymagała wykonania nacięć wzdłuż czerwieni wargowej bądź tuz poniżej podstawy nozdrzy. Tego typu zabiegi są jeszcze wykonywane, jednak chirurgiczna korekta ust to coraz rzadziej wykonywana metoda. Także powiększanie ust specjalnymi implantami silikonowymi nie cieszy się zbyt dużą popularnością. Powód jest oczywisty – dostępne są znacznie mniej inwazyjne zabiegi powiększania ust, pozwalające osiągnąć spektakularne efekty. Mowa o zastosowaniu takich wypełniaczy jak własny tłuszcz pacjenta czy kwas hialuronowy. Z wielu względów ten drugi wypełniacz jest bardziej praktyczny – a tym samym częściej stosowany.

– Jakie są zatem zalety powiększania ust kwasem hialuronowym?

Kwas hialuronowy to związek występujący naturalnie w organizmie człowieka, zatem jego stosowanie jest bezpieczne i obciążone znikomym ryzykiem wystąpienia alergii. Preparaty kwasu hialuronowego dedykowane powiększeniu ust zawierają ten związek o optymalnym stopniu usieciowania, co oznacza możliwość uzyskania naturalnego efektu, a plastyczny żel doskonale naśladuje naturalną tkankę. Stosowanie niewielkich objętości wypełniacza i możliwość ich precyzyjnego podania w dowolne miejsce ust pozwala na pożądane ukształtowanie granicy czerwieni wargowej. Przekłada się to na ogromną uniwersalność zabiegu z wykorzystaniem kwasu hialuronowego – możliwe jest powiększenie ust, skorygowanie ich asymetrii, podkreślenie łuku Kupidyna. Do niewątpliwych zalet zabiegu zaliczyć należy także możliwość uzyskania natychmiastowego efektu, który utrzymuje się przez wiele miesięcy, a także powtarzania zabiegu w razie potrzeby.

– Czy powiększanie ust kwasem hialuronowym to zabieg, który może być wykonany u każdego, kto pragnie zmodyfikować wygląd ust?

Każda procedura wykonywana w gabinecie medycyny estetycznej posiada kilka przeciwwskazań, które wykluczają możliwość wykonania zabiegu. Nie inaczej jest w przypadku powiększania ust. Przeciwwskazania do użycia kwasu hialuronowego jako wypełniacza to przede wszystkim uczulenie na preparat, choć alergie tego typu zdarzają się bardzo rzadko. Kolejne przeciwwskazania do powiększenia ust to infekcje i stany zapalne skóry, zwłaszcza nawracająca opryszczka. Ponadto zabieg nie jest wykonywany u kobiet w ciąży i karmiących piersią, chorych na nowotwory czy schorzenia autoimmunologiczne, a także zaburzenia krzepnięcia krwi. Obecność tych przeciwwskazań wykluczana jest podczas wstępnej konsultacji lekarskiej, która zawsze powinna poprzedzać zabieg powiększania ust.

– Przejdźmy zatem do samego zabiegu. Jak należy się do niego przygotować? I czego można się spodziewać w gabinecie medycyny estetycznej?

Przygotowanie pacjenta do zabiegu powiększania ust kwasem hialuronowym sprowadza się przede wszystkim do stosowania leku przeciwwirusowego Heviran przez osoby z tendencją do nawrotów opryszczki. Ponadto warto zażywać preparaty uszczelniające naczynka krwionośne, takie jak witamina C czy rutyna. Ponadto na dobę przed zabiegiem należy powstrzymać się od spożywania alkoholu, a także z korzystania z sauny czy solarium. Zabieg powiększania ust trwa kilkadziesiąt minut i poprzedzony jest zastosowaniem znieczulenia miejscowego kremem. Kolejnym etapem zabiegu jest ostrzykiwanie określonych regionów ust niewielkimi objętościami preparatu zawierającego kwasem hialuronowym. W zależności od planowanego efektu, można wykorzystać rozmaite techniki powiększania ust – metoda rosyjska czy metoda francuska to niektóre z nich. Po zakończeniu iniekcji lekarz wykonuje delikatny masaż ust, co ma ułatwić odpowiednią dystrybucję preparatu w obrębie czerwieni ust. Wskazane jest także wykonanie okładów chłodzących.

Sprawdź również – https://www.klinikazmuda.pl/

– Czy efekty zabiegu można ocenić zaraz po wyjściu z gabinetu medycyny estetycznej?

Bezpośrednio po zabiegu usta są zaczerwienione i obrzęknięte, zatem trudno jest ocenić natychmiast efekt zabiegu. Możliwe jest to wówczas, gdy zakończony zostanie okres rekonwalescencji; najczęściej trwa to kilka dni. W czasie gojenia się miejsc iniekcji należy pamiętać, aby utrzymywać okolicę ust w czystości. Wskazane jest wówczas unikanie intensywnego wysiłku fizycznego, sauny czy solarium. W pierwszej dobie należy powstrzymać się od spożywania alkoholu, a przez pięć dni po zabiegu dobrze jest kontynuować profilaktykę nawrotów opryszczki, co oznacza stosowanie leku Heviran. Po zagojeniu miejsca zabiegowego można ocenić efekt zabiegu, który powinien utrzymać się przez 9 – 12 miesięcy. Wszystko zależy od tempa degradacji preparatu w organizmie; na pewno degradację kwasu hialuronowego można spowolnić rezygnując z opalania oraz palenia papierosów. Gdy zauważymy, że usta wracają do poprzedniego kształtu, wówczas można powtórzyć zabieg. Warto podkreślić, że efekty powiększenia ust to nie tylko zmiany w ich kształcie i wielkości, ale także odmłodzenie okolicy ust i ich nawilżenie.

– Co może pójść nie tak podczas zabiegu powiększania ust kwasem hialuronowym?

Zdecydowana większość potencjalnych efektów ubocznych ma charakter przejściowy i sprowadza się do wystąpienia chwilowych zasinień czy obrzęków okolicy ust. W przypadku nieumiejętnego przeprowadzenia zabiegu może dojść do powstania nieestetycznych grudek czy przemieszczenia się preparatu. Najpoważniejszym powikłaniem może być zatkanie naczynia krwionośnego i martwica unaczynianych przez to naczynie tkanek. Dlatego tak istotne jest wykonywanie zabiegu w renomowanych gabinetach medycyny estetycznej, przez doświadczonych profesjonalistów. Wówczas do minimum zredukowane zostaje wystąpienie poważnych powikłań.

Artykuł powstał we współpracy z  Kliniką medycyny estetycznej Neonia